Detektimi i hershëm i kancerit (2): Testi i PSA

Detektimi i hershëm i kancerit (2): Testi i PSA

shkrimin e mëparshëm shkruajta për rolin e testit të Papanikolaut në detektimin e hershëm të kancerit të qafës së mitrës.

Duhet thënë se suksesi i Pap testit ka shpënë në zhvillimin e shumë teknikave të tjera të hetimit për detektimin e hershëm, pra në stade fillestare, të kancereve të llojeve të ndryshme. (Kujtoj gjithashtu se kanceri nuk është një sëmundje e vetme, por një grup sëmundjesh me karakteristika të ndryshme, sidomos molekulare.)

Një nga këto teknika hetimi është, për shembull, mamografia. Teknika e mamografisë përdor një teknikë të veçantë rrezesh X për të parë për shenja të hershme të kancerit të gjirit.

Një teknikë tjetër për detektimin e hershëm të një forme kanceri është edhe kolonoskopia, e cila teknikë përdor një instrument të hollë të përthyeshëm, plastik, me fibra optike për të ekzaminuar kolonin për forma shenja të hershme të kancerit të kolonit (zorrës së trashë).

Një test hetimi ideal është ai që u mundëson doktorëve dhe aktorëve të tjerë që merren me shëndetin e njeriut ta detektojnë (kapin) kancerin kudo në trup, me një procedurë të thjeshtë, si për shembull me një test gjaku.

Një nga këta teste ideale është testi i PSA (prostate specific antigen – antigjeni prostatik specifik ), i cili relaizohet kryesisht për detektimin e kancerit të prostatës. Kështu, kanceri i prostatës i cili prek vetëm meshkujt, ngase vetëm meshkujt kanë prostatë, është një formë kanceri që mund të detektohet në këtë mënyrë, pra hershëm duke rritur tej mase mundësitë e mbijetesës dhe të mirëqenies së subjekt-pacientit të prekur.

Burrat me moshë mbi 50 vjeç janë të këshilluar që të bëjnë një test të PSA-së, i cili mat sasinë e antigjenit prostatik specifik në rrjedhën e gjakut.

PSA-ja është në proteinë që prodhohet vetëm nga qelizat e gjëndrës së prostatës, dhe normalisht gjendet në gjak vetëm në përqëndrime të vogla. Nëse analizat e gjakut tregojnë një nivel të lartë të PSA-së (antigjenit prostatik specifik) kjo është një shenjë e sigurt e një problemi në gjendrën e prostatës. Për të saktësuar natyrën e problemit nevojiten teste të tjera; pra për të konfirmuar nëse është problem tumoral apo i ndonjë natyre tjetër.

Antigjeni Prostatik Specifik – PSA

Edhe forma të tjera kanceri lëshojnë në gjak proteina specifike të kancerit përkatës apo indit ku kanceri është zhvilluar. Natyrisht, edhe pse në fillesat e veta, këto metoda të mjekësisë së laboratorit kanë kërkuar e kërkojnë ende shumë punë për kapjen e ndryshimeve të vogla në përqëndrimn e proteinave të gjendura në rrjedhën e gjakut.

© Rinstinkt

[Të pëlqeu postimi? Nëse po, atëhere mos harro të vendoshësh një “Like” tek faqja e blogut në Facebook.]

———————————————————————————

Një mendim mbi “Detektimi i hershëm i kancerit (2): Testi i PSA

  1. Pingback: Detektimi i hershëm i kancerit (1): Pap Testi | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s