Sarini; jo domosdoshmërisht nga Siria

Sarini; jo domosdoshmërisht nga Siria

Gazi sarin është një agjent nervor që klasifikohet si armë kimike. Sarini jo pak herë është përdorur si armë kimike për vrasje të njerzve në masa të mëdha.
Që ky gaz të jetë toksik duhet të ketë një përqëndrim prej 0.00017g/kg peshe trupore. Është një nga substancat më vdekjeprurëse në raport me sasinë që duhet për kilogram të masës trupore.

Muaj më parë u raportua (apo dyshua) se gazi sarin ishte përdorur në luftën Siriane, kundër rebelëve.
Qeveria e drejtuar nga Edi Rama kishte në plan, nën mbikqyrjen e SHBA-ve, që të realizonte demontimin e një pjese të sarinit sirian në Shqipëri. Pas protestave mbarëpopullore dhe presionit të madh të ushtruar ndaj Qeverisë, Edi Rama në cilësinë e Kryeministrit tërhiqet nga pozicioni fillestar.

Por, çfarë i ndodh një njeriu nëse, fatkeqësisht, helmohet me gazin sarin?

Shenjat dhe simptomat që vihen re në rast helmimi nga gazi sarin kanë të bëjnë me ndjesi të ngjashme me të ftohtin, ndjenjë ngushtimi në kraharor dhe bllokim të hundëve.
Mëpastaj ndjek një ndjenjë turbullimi, deri në marrje mendsh. Ndonjëherë helmimi shoqërohet me vjellje, ndërsa në disa raste të tjera individët e helmuar me gazin sarin humbasin kontrollin e fshikëzës së urinës dhe zorrëve; meqënëse gazi letal sarin vepron duke ndërhyrë me sistemin nervor, i cili në rastet e sipërpërmendura nuk mund të ushtrojë më kontrollin e vet nëpër sfinkterët muskulorë.
Në fund individët e helmuar nga sarini pësojnë konvulsione (dridhje), muskujt e frymëmarrjes paralizohen e pastaj vjen vdekja. Nuk është aspak një vdekje e këndshme.

Rinstinkt 2013

———————————————————————

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s