Lakimet anormale të shtyllës kurrizore

Lakimet anormale të shtyllës kurrizore

anatomia patologjike e skolizoes

Anatomia patologjike e Skoliozës

Skolioza është një lakim anësor jonormal i shtyllës kurrizore, që përfshin edhe një rrotullim onormal të një vertebre mbi një tjetër. Skolioza nuk është çrregullimi i vetëm që prek shtyllën kurrizore, meqënëse lakime të tjera jonormale të theksuara përfshijnë kifozën dhe lordozën.

Në tabelën më poshtë një përmbledhje sintetike e lakimeve patologjike të shtyllës kurrizore.

Çrregullimi Përkufizimi Etiologjia
Skolioza Lakim i theksuar anësor dhe rrotacional i shtyllës kurrizore të pjesës së kraharorit de asaj lumbare Gjenetike, traumatike, idiopatike, haset më shpesh në adoleshentët femra sesa meshkuj.
Kifoza Gungë (kurrizdalje), përthyerje e theksuar e shtyllës kurrizore të kraharorit Qëndrimi i keq, osteoporoza
Lordoza Ekstension i theksuar i shtyllës kurrizore të pjesës lumbare Dobësim i muskujve të trungut, shtatëzania e vonë, obeziteti

Rinstinkt 2013

——————————————————————–

Advertisements

Një mendim mbi “Lakimet anormale të shtyllës kurrizore

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s