Përshtatja ndaj lartësive të mëdha; përshtatja ndaj ambienteve malore

Ndryshueshmëria njerëzore (e interesit mjekësor) që i detyrohet tipave të ndryshëm të ambienteve të banuara nga njeriu.

Tipat e ndryshëm të ambienteve të Tokës të banuara nga njeriu mund të klasifikohen si më poshtë: zona të ftohta (ambientet rreth-polare), zona të ngrohta e të thata (ambient i shkretë), zona të ngrohta të savanës, zona të ngrohta e të lagështa (pyjet tropikale), zona malore në lartësi të mëdha, zona të temperuara (urbane apo rurale). këtë të fundit nuk do ta trajtoj ngase, gjykohet se, është një kategori artificiale.

Përshtatja ndaj lartësive të mëdha; përshtatja ndaj ambienteve malore

Andet

Ambienti: të gjitha zonat mbi 2500 metra mbi nivelin e detit. Temperatura vjetore mesatare të ulëta, me mesatare dimërore rreth 0 gradë Celsius (nën 0 gradë Celsiius).

Popullata të marra si shembull: popullatat e Andeve; popullatat Tibetiane.

Karakteristika përshtatëse anatomike (metrike ose jo)

Të gjitha karakteristikat somatike që, brenda skajeve të ndryshueshmërisë normale, tentojnë (1) të zvogëlojnë shpërhapjen e nxehtësisë trupore në ambientin rrethues dhe (2) të kompensojnë efektin e presionit të ulët të pjesshëm të oksigjenit:

  • Shtatëlartësi e zvogëluar; zvogëlim i sipërfaqes trupore.
  • Kafaz kraharori i gjerë; i zgjeruar – për shkak të përshtatjes së brinjëve, diafragmës, muskujve ndërbrinjorë dhe atyre shtesë të frymëshkembimit ndaj rritjes së vëllimit të punës, le të themi.
  • Gjymtyrë të sipërme e të poshtme të shkurtër.
  • Policit’hemi (rritje e numrit të rruazave të kuqe të gjakut në qarkullim); meqënëse në lartësi të mëdha sasia e oksigjenit të thithur, pra shkëmbyer në hojëzat e mushkërive, është e reduktura, rritja e nr të eritrociteve në qarkullim është një mënyrë për të kompensuar nevojën e indeve për këtë gaz.

Karakteristikat përshtatëse funksionale

  • Frekuencë kardiake e shpejtë
  • Ventilimi pulmonar i përshpejtuar.

Karakteristika përshtatëse kultuurore

Rinstinkt

————————————————————————————————————-

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s