Përshtatje ndaj ambientit të pyjeve tropikalë; përshtatje ndaj ambientit të ngrohtë e të lagësht

Ndryshueshmëria njerëzore (e interesit mjekësor) që i detyrohet tipave të ndryshëm të ambienteve të banuara nga njeriu.

Tipat e ndryshëm të ambienteve të Tokës të banuara nga njeriu mund të klasifikohen si më poshtë: zona të ftohta (ambientet rreth-polare), zona të ngrohta e të thata (ambient i shkretë), zona të ngrohta të savanës, zona të ngrohta e të lagështa (pyjet tropikale), zona malore në lartësi të mëdha, zona të temperuara (urbane apo rurale). këtë të fundit nuk do ta trajtoj ngase, gjykohet se, është një kategori artificiale.

Përshtatje ndaj ambientit të pyjeve tropikalë; përshtatje ndaj ambientit të ngrohtë e të lagësht

Ambienti: lagështi shumë e lartë, që arrin në 100%, gjatë të gjithë vitit. Temperaturë mesatare vjetore prej të paktën 25%. Klimë stacionare, me luhatje minimale të temperaturave ditore dhe vjetore.

Popullata të marra si shembull: popullatat qëndër-afrikane (Pigmeit afrikanë) dhe qëndër-amerikane (indigjenë e Amazonës), popullatat e Indonezisë.

Karakteristika përshtatëse anatomike (metrike ose jo)

  • Shtatëlartësi e vogël; zvogëlim i sipërfaqes trupore në raport me masën trupore.
  • Gjymtyrë të sipërme e të poshtme relativisht të shkurtër.
  • Adipozitet trupor tepër i ulët.

Karakteristika përshtatëse funksionale

  • Metabolizëm bazal i ulët
  • ·         Menarka në moshën 17 vjeçare ose më vonë?

Karakteristika përshtatëse kulturore

Rinstinkt

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s