Italia për shkencën

Italia për shkencën 

Studentë universitarë dhe kërkues shkencorë organizuan sot, me paralajmërim disa javor (Faqja që sinjalizonte aktivitetin), një sërë aktivitetesh në qytete të ndryshme të Italisë (mbi 15) për “një informim korrekt shkencor”.

Flash mob, shpërndarje informacioni, konferenca dhe debate mbi tema pikante, mbi të cilat prej kohësh qarkullojnë shumë fushata diz-informuese.

Tema si, eksperimentimi me kafshët, studimet mbi OMG (Organizmat e Modifikuar Gjenetikisht), qelizat staminale (burimore), vaksinat dhe risku apo parashikueshmëria e aktivitetit sizmik.


Fotografitë më sipër, nga studentë dhe kërkues shkencorë në “Piazza di Spagna” në Romë – klikoni për t’i zmadhuar.

(Credit photo: La Repubblica.it)

——————————————–

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s