Insektet si ushqim

Insektet si ushqim – Pse të hamë insekte?

Perëndimorët duhet të kapërcejnë fobitë që kanë mbi insektet, sepse janë një burim i ushqyeshëm, i pasur me proteina dhe lehtësisht i gjendshëm – ky është mesazhi dhe problemi kryesor që duhet akoma të kapërcehet.

insekt-rinstinkt

Thirrja për t’u ushqyer me buburreca, larva, grerëza vjen nga nga një studim i FAO (organizata e Kombeve të Bashkuara për ushqyerjen dhe agrikulturën), prezantuar me rastin e “Edible insects – Future prospects for food and feed security”.

FAO-ja tha: “Mesazhi kryesor është vërtetë që të hani insekte, sepse janë të bollshëm dhhe janë një burim i çmuar proteinash dhe kriprash minerale”.

Në botë janë rreth 2 miliardë njerëz që ushqehen me mbi 1,900 lloje të ndryshme insektesh.

Insektet kanë edhe një impakt të vogël ambiental. Nëse bota perëndimore do të fillonte të ushqehej me insekte, do të ishte më e lehtë të mundej uria nëpër botë, dhe nuk do të kishte rreziqe ambientale, insiston FAO.

Insektet , përveçse riprodhohen në shpejtësi të madhe, kanë edhe një impakt ambiental të vogël.

—————————————————————————————–

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s