Ndryshimet dramatike të Tokës

Ndryshimi i Tokës nga antiviteti i njeriut

Që nga viti 1972 Shtetet e Bashkuara kanë llëshuar përreth Tokës një seri satelitësh artificialë me qëllim vëzhgimin e Tokës, duke shkrepur fotografi që prej hapsirës.

Zhvillimi i Dubait, Emiratet e Bashkuara Arabe

Zhvillimi i Dubait, Emiratet e Bashkuara Arabe

Satalitët janë pjesë e programit Landsat.
Fotografitë e shkrepura nga satelitët japin një pamje të zgjatur në kohë të spierëfaqes së Tokës.Kështu mund të vëzhgohet një territor i caktuar dhe të përcaktohen ndryshimet fizike që tij, në një hapisë kohore mjaft të gjatë.

Fotografitë e programit Landast shkojnë pas në kohë deri në vitin 1984, por siç thashë, japin një pamje dinamike kohë-gjatë të ndryshimeve dramatike që kanë pësuar disa pjesë të globit.

Disa seri interesante fotografish janë ato që tregojnë për tharjen e Detit Aral dhe shpyllëzimin e Amazonës.

 

Rinstinkt 2013

————————————————————————————————

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s