Epigjenomika

Çfarë është epigjenomika? Cilët janë faktorët epigjenomikë?

Epigjenomika është një fushë relativisht e re studimore që ekzaminon ndryshimet tërësore që ndodhin në shprehjen e gjenomit si pasojë e rregullimit të aktivitetit të gjeneve nga faktorët epigjenomikë.

Mekanizma epigjenetikë - Nature

Mekanizma epigjenetikë – Nature

Faktorët gjenomikë, ndryshe nga faktorë të tjerë që ndikojnë mbi rregullimin e shprehjes së gjeneve nuk janë të varur nga sekuenca gjenike.

Mekanizmat epigjenetikë, që rregullojnë shprehjen e gjeneve, kanë të bëjnë me metilimin e ADN-së, me modifikomin post-tranzlacional të proteinave histonike dhe me ARN-në rregullatore jo-kodifikuese.

Të gjithë mekanizmat e mësipërm marrin pjesë në rregullimin e strukturës së ADN-së dhe shprehjes së gjeneve, secili në mënyrën e vet.

Studiuesit e gjenomit, i konsiderojnë të gjithë këta faktorë rregullatorë, së bashku, si “epigjenomi” qelizor.

Studimi i gjenomit nën këtë aspekt, apo epigjenomika, ka të bëjë pikërisht me identifikimin dhe zbulimin e rolit të saktë e të parashikueshëm të faktorëve epigjenomikë – epi, përsipër, apo pas gjenomikë – ka të bëjë në fund të fundit me njohjen e të gjithë faktorëve që ndikojnë në rritjen qelizore dhe të organizmit in toto, si bashkësi qelizash në marrëdhënie me njëra-tjetrën.

Rinstinkt 2013

——————————————————————————————————

Advertisements

2 mendime mbi “Epigjenomika

  1. Pershendetje! Kam nje pune projekti e doja informacion mbi organogjenezen. Nqs eshte e mundur mund te me dergoni nje e-mail, kuptohet pa ju prishur pune. Uroj te me mirekuptoni! Faleminderit! To: m*********@hotmail.com

  2. Pingback: One direction (prapa kthehu…) | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s