Aspekti i bërthamës, karakteristikë e tipologjisë dhe gjendjes qelizore

Aspekti i bërthamës, karakteristikë e tipologjisë dhe gjendjes qelizore

Në përgjithësi, forma dhe aspekti i bërthamës janë tipike të çdo tipi qelizor. Për shemull, qelizat muskulore të lëmuara kanë bërthama në formë vezake të zgjatur, shpesh të përkufizuara si “bërthama cigare”; qelizat epiteliale kanë bërthama të rrumbullakëta, ndërsa qelizat nervore kanë bërthama të mëdha, me fshikëza dhe me bërthamëza të dukshme.

Pamja e bërthamës mund të modifikohet në bazë të rrethanave në të cilat gjendet qeliza. Për shembull, qelizat epiteliale që ndahen për të riparuar një plagë kanë bërthama më të mëdha, me bërthamëza më të dukshme krahasuar me ato të një qelize të zakonshme në gjendje qetësie, kusht shpesh i përkufizuar si “rigjenerues” apo “reaktiv”, duke qenë se reflekton rritjen e sintezës së proteinave dhe ADN-së, të domosdoshme për ndarjen qelizore.

Bërthamat e qelizave neoplastike shfaqen, edhe ato, të ndryshme nga blrthamat normale të indit që i përkasin. Këto qeliza malinje (të kqija) kanë bërthama më të mëdha dhe më të ngjyrosshëm krahasuar me bërthamat e qelizave të shëndetshme, kjo për shkak të sasisë më të madhe të kromatinës: qelizat “e kqija” (malinje) kanë ekstrakromozome apo edhe një numër të dyfishuar kromozomesh krahasuar me qelizat e shëndetshme. Këto karakteristika janë të nevojshme për diagnozën histopatologjike të kancerit.

Rinstinkt

———————————————————————————————————–

Një mendim mbi “Aspekti i bërthamës, karakteristikë e tipologjisë dhe gjendjes qelizore

  1. Pingback: Gjeni dhe trashëgimia | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s