Mikroskopi optike e retikolociteve me ngjyrosje blu krezil-eozinë

Mikroskopi optike e retikolociteve me ngjyrosje blu krezil-eozinë

Retikolocitet janë format ende të pamaturuara të eritrociteve, kur këta lirohen në qarkullimin e gjakut nga palca e kockave. Retikolocitet përmbajnë akoma një sasi mitokondrishë, ribozimesh dhe elementësh të aparatit të Golxhit. Maturimi i tyre në eritrocite ndodh në 24-48 orë pas lirimit të qarkullimin e gjakut. Retikolocitet përbëjnë rreth 1% të rruazave të qelizave të kuqe të gjakut në qarkullim.

retikolocite me ngjyrosje blu i ndritshem krezili-eozine

Mikroskopi optike e retikolociteve me ngjyrosje blu krezil-eozinë

Retikolocitet mund të dallohen kur gjaku i freskët inkubohet me ngjyrosësin bazik blu brilant krezili, i cili formon një precipitat retikular ngjyrë blu. Ky precipitat krijohet nga bashkëveprimi me rARN-në që gjendet akoma në qelizë.

Retikolocitet janë format ende të pamaturuara të eritrociteve, kur këta lirohen në qarkullimin e gjakut nga palca e kockave. Retikolocitet përmbajnë akoma një sasi mitokondrishë, ribozimesh dhe elementësh të aparatit të Golxhit. Maturimi i tyre në eritrocite ndodh në 24-48 orë pas lirimit të qarkullimin e gjakut. Retikolocitet përbëjnë rreth 1% të rruazave të qelizave të kuqe të gjakut në qarkullim.

Retikolocitet mund të dallohen kur gjaku i freskët inkubohet me ngjyrosësin bazik blu brilant krezili, i cili formon një precipitat retikular ngjyrë blu. Ky precipitat krijohet nga bashkëveprimi me rARN-në që gjendet akoma në qelizë.

 

Rinstinkt 2013

———————————————————————————————————-

2 mendime mbi “Mikroskopi optike e retikolociteve me ngjyrosje blu krezil-eozinë

  1. Pingback: Gjaku; elementët e gjakut | instinkt

  2. Pingback: Anemia nga humbjet hematike | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s