Mikroskopi optike e neutrofileve me ngjyrosje Giemsa

Mikroskopi optike e neutrofileve me ngjyrosje Giemsa

Preparat histologjik  i gjakut për vëzhgim me mikroskopi optike. Në fushë pamjen e mëposhtëme vihen re dy neutrofile dhe disa eritrocite (rruaza të kuqe gjaku).

neutrofile ngjyrosje giemsa x 1200

Mikroskopi optike e neutrofileve me ngjyrosje Giemsa x1200

Karakteristika më evidente e neutrofilëve është bërthama me shumë lobe (e polilobuar). Neutrofilët e pjekur paraqesin përgjithësisht një bërthamë me pesë lobe të ndërlidhur me filamente materiali nucleik.

Në fotografi paraqiten dy neutrofile në stade të ndryshme zhvillimi.

———————————————————————————————-

Një mendim mbi “Mikroskopi optike e neutrofileve me ngjyrosje Giemsa

  1. Pingback: Astma | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s