Mikroskopi optike e eozinofilëve me ngjyrosje Giemsa

Mikroskopi optike e eozinofilëve

eozinofile ngjyrosje giemsa x 1600

Mikroskopi optike e eozinofilëve, ngjyrosje Giemsa x1600

Eozinofili eshte me i madh se neutrofili dhe mund te identifikohet me lehtesi duke ditur se  ne citoplazmen e kesaj qelize te gjakut gjenden disa therrmija te medha specifike qe ngjyrosen me te kuqe te ndezur me ane te eozines. Therrmijat e eozinofileve mund te ngjyrosen edhe me ane te medotes se Ronanowskyt, ne kete rast marrin një ngjyrë të kuqe tulle.

 

———————————————————————————————-

Një mendim mbi “Mikroskopi optike e eozinofilëve me ngjyrosje Giemsa

  1. Pingback: Astma | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s