Biopsia

Biopsia

Çfarë është biopsia?

Biopsia konsiston në prelevimin kirurgjik të një fragmenti indi nga trupi i gjallë.

Në varësi të llojit të indit ku duhet marrë fragmenti, biopsia mund të realizohet me anë të një bisturi, të një pince kirurgjike apo një shiringe.

Fragmenti trajtohet me teknika histologjike e pastaj analizohet nën mikroskop.

Edhe marrja e gjakut për analiza laboratori mund të konsiderohet një lloj biopsie.

Kur përdoret biopsia?

Biopsia përdoret në diagnozën paraprake dhe preoperatore të tumoreve, por edhe për të konfirmuar apo përjashtuar një dyshim të caktuar, apo për të përcaktuar nëse një organ i caktuar është prekur nga një infeksion bakteror apo tumoral, duke përjashtuar apo konfirmuar praninë e mikroorganizmave apo formacioneve tumorale. Biopsia përdoret gjithashtu për të qartësuar gjendjen në të cilën ndodhet endometri i mitrës së një femre në rast steriliteti, apo në raste të tjera për të bërë diagnozë mbi cirozën e mëlçisë.

© Rinstinkt, Prill 2013

—————————————————————————————————————–

Një mendim mbi “Biopsia

  1. Pingback: Biopsia endomiokardiake, procedura dhe ndërlikimet | Rinstinkt Blog

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s