Pjatat e bukura të Petrit, nga Klari Reis

Pjastrat e Petrit (apo pjatat e Petrit) janë enë të cilat zakonisht përdoren për të rritur kulturat bakterore, por Klari Reis, një artiste dhe ish arkitekte i përdor si bazë për krijimet e saja, si një rrjetë për pikturën.

Për të pikturuar në pjatat e Petrit, ajo përdor disa rrëshira  që të përziera me çimento përdoren edhe për të realizuar disa lloje dyshemesh.

Kur lëngu rrëshiror ngrohet, merr një konsistencë prej shurupi dhe aplikohet në disa shtresa në një pllakë Petri (nga tre në pesë shtresa). Më pas ky  preparat ngjyroset, nga artistja, me pluhura apo ngjyrosës industrialë.

Rezultati siç mund ta shihni është mahnitës. Pamje, forma e fantazi nga më të ndryshmet. Një vepër gjeniale.

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.

Ky punim mbi pjastrat e Petrit, lind konceptualisht nga një punim më i vjetër, i 2009.
Puna mbi pjastrat e Petrit  (The daily dish 2013) duket se do të vazhdojë edhe për ca kohë… Nga 1 janari deri në 31 dhjetor, nga një pjastër (pjatë) Petri çdo ditë.

Imazhet gjenden në faqen e artistes: Klari Reis

———————————————————————————————————

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s