Balsamosja

Balsamosja

Balsamosja e një trupi kërkonte – sipas procedurës – heqjen në një bllok të vetëm të organeve të brendshme (abdominale dhe të kraharorit), heqjen e trurit nëpërmjet zgavrës së hundës duke shpuar kockën sfenoidale, dhe lyerje-ngjyerjen e trupit me një përbërje lëndësh dhe erëzash. Së fundmi, trupi spërkatej me vajra të veçantë dhe mbështillej me fasho.

Mumie në sarkofag

Mumie në sarkofag

Të përgatitura në këtë mënyrë mumiet kanë arritur deri në ditët tona – pas mijëra vitesh- të ruajtura në sarkofagët e çmuar.

Rinstinkt, Prill 2013

————————————————————————————————————–

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s