Metodat alternative dhe eksperimentimi me kafshët

Metodat alternative dhe eksperimentimi me kafshët

Për të gjithë ata që pretendojnë se ekzistojnë metoda alternative/zëvendësuese për Eksperimentimin me Kafshët ngrihen tre pyetje të thjeshta, të llogjikshme:

  • Së pari, nëse jeni në dijeni të metodave alternative që mund të zëvendësojnë eksperimentimin me kafshët, atëhere përse nuk i keni prezantuar në konkurset që zhvillohen qëllimisht për të shpërblyer këto zbulime? (Një shembull është konkursi “Crack-It”.)
  • Sy dyti, nëse jeni në dijeni të metodave zëvendësuese, përse nuk botoni një përshkrim në peer review, duke fituar çmimin Nobel. Kështu kurseni edhe pak kohë nga ajo që u kushtoni konferencave për publikun jo-ekspert, që nuk merr vesh as nga biologjia e as nga kërkimi shkencor.
  • Së treti, përse nuk keni prodhuar as edhe një terapi duke përdorur këto metoda zëvendësuese/alternative kaq shumë të përfolura? (Nëse ekzistojnë, natyrisht.)

Shënim: flitet për metoda alternative/zëvendësuese dhe jo përplotësuese. Këto të fundit përdoren gjerësisht, në kërkimin shkencor biomjekësor, por nuk mund kurrsesi të zëvendësojnë eksperimentimin shkencor me kafshët.

Rinstinkt, Mars 2013

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s