“Nobeli” i informatikës

“Nobeli” i informatikës i jepet një italiani

Alan Turing Award, çmimi më prestigjoz në botë në fushën e informatikës, i është dhënë italianit Silvio Micali dhe Shavi Goldwasseer. Që të dy informaticionët punojnë në Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Çmimi u është dhënë për punën e tyre pionieristike mbii kriptografinë dhe kompleksitetin. Më specifikisht, dy informaticienët kanë zhvilluar teori dhe algoritme për të shifruar informacionet, protokolle shumë të përdorura në fushën e transaksioneve në internet dhe cloud computing.

Silvio Micali, italian 58 vjeçar, është diplomuar për matematikë në Universitetin La Sapienza të Romës dhe ka kryer doktoraturën kërkimore në Universitetin Berkeley  në vitin 1983.

Dy informaticientët do ta tërheqin çmimin gjatë Awards Banquet të Association for computer Machinery, e programuar të zhvillohet në 15 qershor në San Francisco.

Rinstinkt, mars 2013

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s