Kostoja e ambientit

Kostoja e ndotjes – Kostoja e ambientit

Nga të dhënat e fundit të bëra publike nga Eurostati (Environmental taxes account for 6.2% of all revenues from taxes and social contributions in the EU-27), taksat ambientale të paguara nga vendet e Bashkimit Europian, kanë mbërritur në 292 miliard euro, rreth 2,4 % të Produktit të Brendshëm Bruto të komunitetit.

Peshën më të madhe e kanë taksat mbi energjinë, me rreth 75% të totalit, të ndjekura nga ato mbi transportin (21%) dhe nga taksat mbi ndotjen dhe përdorimin e resurseve  (4%).

Ndër vendet europiane që paguajnë më shumë taksa janë, Gjermania, Italia, Britania e Madhe dhe Franca. Taksimi ambiental në raport me PBB-në e vendeve përkatëse luhatat mes 2 dhe 3%. Më i lartë është në Danimarkë, Vendet e Ulëta dhe në Slloveni ku taksat mbi ambientin shkojnë nga 3,6-4% të Produktit të Brendshëm Bruto.

 

Rinstinkt 2013

—————————————————————————————

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s