Transgjeneza nevojitet për t’i bërë kafshët më “njerëzore”?

Transgjeneza nevojitet për t’i bërë kafshët më “njerëzore”?

Absolutisht jo. Transgjeneza nuk i bën kafshët më humane (njerëzore). Transgjeneza shfrytëzon ngjashmëritë që janë të pranishmt ndërmjet të gjithë organizmave për të studiuar efektin që ka një gjen në kontekstin e organizmit. Një profan mund të çuditet, por shpeshherë gjenet janë perfektësisht të ndërkëmbyeshme mes specieve. Kështu, një proteinë njerëzore apo një proteinë që ka të njëjtin funksion tek miu është e njëta gjë.

Njeriu dhe miu kanë pothuajse 100% të gjenomit të përbashkët (Pennacchio, 2003; Tecott, 2003; Brown and Hancock, 2006), një ngjashmëri që reflektohet edhe në planin funksional(Rossant and McKerlie, 2001; Argmann et al., 2005; Kim et al., 2010; Kitsios et al., 2010; Miller et al., 2010)… asnjë nuk pretendon t’i bëjë edhe më të ngjashëm nga sa janë vetë.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s