Modelet kafshë: Çfarë është një model kafshë?

Çfarë është një model kafshë?

Një organizëm që për karakteristikat e veta biologjike specifike, mund të përdoret (fare mirë) si objek i studimit për të nxjerrë përfundime të aplikueshme në përgjithësi ose të aplikueshme vetëm tek njeriu.

Mund të merret si “kopje” e njeriut?

Jo. Modeli është një sistem i thjeshtëzuar që përdoret për të riprodhuar disa karakteristika të origjinalit. Nuk është një kopje dhe askush nuk pretendon që të jetë. Për më tepër që çka (mund të) zbulojmë tek modeli shpesh është e aplikueshme jo vetëm tek njeriu, por edhe tek një gamë e tërë organizmash të tjerë.

Si zgjidhet një organizëm model, dhe cilët janë më të përdorurit?

Varet nga lloji i eksperimentit që duan të bëjmë. Çdo model ka avantazhet dhe mangësitë e veta. Zakonisht zgjidhen organizma model mbi bazën e disa kritereve të prakticitetit eksperimental; duhet p.sh., që të rriten me thjeshtësi në një laborator dhe të riprodhohen me shpejtësi. pjesa tjerër e zgjedhjes varet nga karakteristikat që dëshirohen të vëzhgohen: miza Drosophila melanogaster, për shembull, është organizmi i preferuar për studimet gjentike, kjo falë lehtësisë me të cilën vëzhgohen efektet e mutacioneve dhe me të cilën përftohet transgjeneza. (Boyl et al., 2001; Joshi, 2003; Prasad and Joshi, 2003; Saitoe et al., 2005; Piazza and Wessells, 2011); bretkosa Xenopus laevis është beniamini i biologëve zhvillimorë (që merren me studimin e zhvillimit të organizmave), duke qenë se vezët e mëdha dhe pa “lëvore” lejojnë që të vëzhgohet me thjeshtësi procesi i zhvillimit embrional dhe të ndërhyet mbi të (me thjeshtësi, relative!). (Vignali et al., 1994; Amaya, 2005) organizma më të ngjashëm me njeriun, si qentë, macet dhe primatët, përdoren rallë, dhe fushat e tyre të aplikimit janë kryesisht në eksperimentet toksikologjike, të neurobiologjisë dhe të kirurgjisë eksperimentale.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s