Informacionet e përftuara nëpërmjet organizmave model mund të “zgjerohen” (dhe aplikohen) edhe për organizmat e tjerë, apo njeriun?

Informacionet e përftuara nëpërmjet organizmave model mund të “zgjerohen” (dhe aplikohen) edhe për organizmat e tjerë, apo njeriun?

Me kujdesin e duhur, informacionet mbi mekanizmat bazë të funksionimit të organizmit të kafshës mund të konsiderohen të vlefshme nga Drosophila (Drozofila) tek miu, tek makako-ja e njeriu. (Sharman and Brand, 1998; Acampora et al., 2005.) Për më tepër që shumë informacione të përftuara nga studime që nuk janë kryer mbi kafshë, si studimet e kryera mbi bakteret apo kërpudhat, mutatis mutandis rezultojnë të jenë me vlefshmëri (vlerë) të përgjithshme.(Afshar and Murnane, 1999; Yang et al., 2000; Meulemans et al., 2010).

Nëse zbulimi shkencor ka, gjithsesi, një vlerë të përgjithshme, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për aplikimet e veta specifike; si përdorimi tek njeriu i ilaçeve të caktuara, apo testet e toksicitetit. Në këto raste, modeli kafshë përdoret si garancia më e vogël, minimale, në mungesë të metodave të tjera më të besueshme në gjendje për ta zëvendësuar. Ky rol, gjithsesi, nuk duhet nënvlerësuar, sikundër nuk duhet nënvlerësuar roli i zbulimit shkencor (në vetevete) pavarësisht aplikimit të tij teknik.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s