Është e vërtetë se modeli kafshë nuk i nënshtrohet vlerësimit (validation)?

Është e vërtetë se modeli kafshë nuk i nënshtrohet vlerësimit (validation)?

Në realitet nuk duhet të filtet për model kafshë, por për modele kafshë, në shumës. Janë potencialisht të pafundëm.

Modelet e përdorur në kërkimin shkencor bazë (të pa drejtuar), si Drosophila dhe Xenopusnuk kanë nevojë për asnjë lloj vlerësimi, vleftësimi, duke qenë se roli i tyre i dyfishtë është që të mbledhin informacione që nuk janë asnjëherë të panevojshme, dhe të  sugjerojnë drejtime të mundshme për kërkimet e ardhshme, dhe jo të përkthejnë rezultatet drejtëpërdrejtë në një teknikë terapeutike për njeriun.

Modelet që riprodhojnë patologji njerëzore duhet, në të kundërt, t’u përgjigjen tre kushteve për t’u marrë si të vlefshme: face validitypredictive validity dhe construct validity (Willner and Mitchell, 2002; Anisman and Matheson, 2005; Vollmayr et al., 2007). Që do të thotë se  në një model-kafshë (patologjie) të mirë duhet të shfaqen të njëtat simptoma si tek njeriu, që njëjtat reaksione ndaj trajtimeve dhe e njëjta etiologji e simptomave. Pra, çdo model vleftësohet nga komuniteti shkencor në bazë të përkitjes të plotë ose jo ndaj këtyre kushteve (kërkesave).

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s