Lamtumirë Profesore!

Vdiq sot, në moshën 103 vjeçare, Rita Levi Montalcini (Rita Levi Montalçini), shkencëtare italiane, dhe e botës – zonjë shkencëtare.

Merita kryesore  e saj është ajo e zbulimit të N.G.F. (Nerve Growth Factor – Faktori i Rritjes Nervore), një faktor neurotrofik. Për këtë zbulim, në vitin 1986, merr edhe çmimin Nobel për Mjekësinë.

Lamtumirë Profesore!

————————————————————————————–

Një mendim mbi “Lamtumirë Profesore!

  1. Pingback: Neurotrofinat | rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s