Evolucioni sipas fëmijëve

Video mbi evolucionin

evolucioni

Një video nga një artist dhe animator (Tyler Rhodes). Videoja është krijuar së bashku me disa fëmijë të një shkolle fillore. Rhodes donte një “animacion” që të sugjeronte procesin jo-linear të evolucionit të llojeve. Për këtë arsye përfshiu një grup fëmijësh duke u dhënë një detyrë argëtuese: u vendosi përpara një pamje (origjinale) dhe fëmijët duhet të bënin një vizatim që imitonte atë pamje. Natyrisht pamjet, vizatimet, e bëra nga fëmijët ndryshonin nga njëra tjetra. “Biodiversiteti” që rezultoi nga krijimi i fëmijëve, ishte i larmishëm. Rhodes mëpastaj i përpunoi të gjitha vizatimet dhe me to krijoi një video, mbi evolucionin.

Faqja e Tyler Rhodes, ka më shumë detaje mbi punën e tij.

——————————————————————————–

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s