Cigare elektronike, po apo jo?

Cigaret elektronike

A janë cigaret elektronike vërtetë një alternativë e mirë jo e dëmshme ndaj tymit të zakonshëm të cigareve?

Sipas një artikulli të publikuar së fundmi në Indoor Air Journal, jo, aspak.

Cigaret elektronike duket se emetojnë nanothërrmija fluturuese që mund të shkaktpojnë dëme nga tymosja aktive dhe pasive, duke acaruar rrugët e ajrit.

Të paktën këto janë rezultatet e studimit të bërë nga Dipartimenti i Kimisë dhe Analizës së Materialeve në Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institut, Braunschweig, Gjermani. Në studim janë krahasuar substancat e lëshuara nga cigaret konvencionale dhe elektronike që konsumuara nga një grup vullnetarësh brenda një dhome eksperimentale me madhësi 8 metro kub.

Po, si janë të ndërtuara këto cigare?

Skemë e ndërtimi të një cigareje elektronike

Skemë e ndërtimi të një cigareje elektronike

Cigaret elektronike janë të përbëra nga një bateri e rikarikueshme, nga një filtër dhe nga i ashtuquajturi atomizues, një pajisje që vaporizon tretësirën e lëngshme që gjendet në kapsulë. Lëngu ngrohet me rezistencë në temperatura mes 65 dhe 120 °C dhe kjo bën që të emetohet një “gaz” që imiton (simulon) tymin e cigares tradicionale. Për këtë arsye cigarja tradicionale shpesh reklamohet si një alternativë më pak e dëmshme nga duhani duke qenë se mungesa e djegies zvogëlon efektet kancerogjene.

Vitet e fundit ka patur debat të madh mbi rrezikshmërinë efektive të cigareve elektronike: janë publikuar dhjetra studime, nganjëherë kontradiktore, dhe edhe sot mungon një vlerësim toksikologjik përfundimtar.

Gjithsesi, përtej kësaj, është treguar se në procesin e vaporizimit të tretësirës së cigares elektronike emetohen substanca si gliceroli, diacetina, përveç aromave dhe ghurmëve të nikotinës.

Tobias Schripp, autori i parë i artikullit, deklaron se e-cigaret lëshojnë më pak substanca të dëmshme krahasuar me cigaret tradicionale, por kurrsesi “nuk mund të konsiderohen të përjashtuara nga emetimi”.

Për pasojë, konsumi pa kriter i cigareve elektronike në ambientet e mbyllura si zyre, trena autobuza, mund të (ri)merret së shpejti nën shqyrtim.

© mbi tekstin, Rinstinkt

—————-

Një mendim mbi “Cigare elektronike, po apo jo?

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s