Jetesë më e mirë nëpërmjet baktereve…

Jetesë më e mirë nëpërmjet baktereve?

Me shumë probabilitet fabrikat kimike më pjellore janë qelizat e vogla bakterore të cilat bëjnë atë që u vjen natyrshëm. Mbikrobet kanë aftësinë që të dekompozojnë çdo gjë, që nga mbeturinat e deri tek ndotësit, por mund të përdoren edhe për të sintetizuar një varietet të gjerë kimikatesh organike.

Një nga zbulimet më të fundit është një formë e celulozës që sintetizohet nga një bakter i pëhapur i tokës, i quajtur Acetobacter xylinum. Përbërja e celulozës bakterore është e ngjashme me atë të të formuar nga bimët; një polimet i glukozit, veçse celuloza bakterore përbëhet nga fibra edhe më të holla. Kjo e bën atë një zgjedhje të efektshme për në sërë aplikacionesh mjekësore që kërkojnë materiale të fortë. Për shembull, mund të përdoret si zëvendësues i lëkurës tek pacientët me djegie dhe mund të përshtatet për të rregulluar enët e vogla të gjakut. Po ashtu, mund të përdoret i ngjyer me antibiotikë dhe drogëra të tjera që duhen shpërndarë drejtëpërdrejtë në vendin e infeksionit apo plagës.

Industria bioteknologjike ka dekada që i përdor bakteret për të sintetizuar qindra përbërje; si antibiotikët, steroidët, enzimat, vitaminat, alkolet dhe amino acidet.

 

© Rinstinkt

————————————————————————————-

Reklama

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s