Sëmundjet nga pllakëzat e gjakut (trombocitët)

Sëmundjet nga pllakëzat e gjakut (trombocitët)

Mes eritrociteve vihen re edhe disa pllakëza të gjakut, apo thënë ndryshe trombocitet (fragmentet e vogla me ngjyrë më të errët.)

Mes eritrociteve vihen re edhe disa pllakëza të gjakut, apo thënë ndryshe trombocitet (fragmentet e vogla me ngjyrë më të errët.)

Mungesa e pllakëzave apo trombiociteve në qarkullimin e gjakut (trombocitopenia) shpie në një sëmundje hemorragjike, pra ku ka rrezik për gjakrrjedhje, kjo ndodh sepse trombocitet apo siç i quajnë në gjuhën popullore shqip, pllakëzat e gjakut, kanë si funksion kresor bashkimin me njëra-tjetrën për të formuar agregate (ku më vonë ngecin fibra të caktuara të formuara nga proteinat e gjakut) për të ndaluar gjakrrjedhjen. Ndërsa tepria e pllakëzave (trombocitoza) shpie në rrezik për koagulim të pavend të gjakut dhe lindjen e trombeve.

Disa subjekte/pacientë paraqesin probleme të trashëguara të funksionalitetit të pllakëzave të gjakut, si për shembull defektet në shprehjen e proteinave të ngjitjes/agregimit qelizor apo defekte në sekretimin e faktorëve të ndryshëm që gjenden në kokrrizat e pllakëzave, te cilët janë të rëndësishëm për adezionin edhe veprimtarinë e tyre. Nëse mungon një nga këta faktorë, agregimi i pllakëzave të gjakut me tyre dhe me elementë të tjerë të kataraktës koagulative nuk ndodh, e nga këtu lind problemi me koagulimin/mpiksjen e gjakut.

 

—————————————————————————-

Advertisements

Një mendim mbi “Sëmundjet nga pllakëzat e gjakut (trombocitët)

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s