Sëmundja policistike autosomike dominante e veshkave

Sëmundja policistike autosomike dominante e veshkave. Në këtë sëmundje veshka është tejet e zmadhuar nga cistet e shumtë që lindin në parenkimën veshkore. Disa nga këto ciste kanë përmasa (diametër) prej disa centimetrash. Hemorragjia dhe infeksioni i cisteve janë një gjëndje e rëndomtë.

Shiko dhe: Veshkat (Anatomia e veshkave)

———————————————————————

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s