Ndryshime të membranës bazale

Ndryshime të membranës bazale

Membranat bazale (apo bazilare) janë të përfshira në shumë procese patologjike.

Funksionaliteti veshkor

Lëmshëzi veshkor

Lëmshëzi veshkor

Në veshkë, shkrirja e membranave bazale të qelizave endoteliale dhe të podocitëve formon barierën e filtrimit glomerular (lëmshëzor) që është përgjegjës për formimin e ultrafiltratit të veshkës. Funksioni i veshkës mund të ndryshojë fortësisht nëse menbrana bazale glomerulare dëmtohet. Tek pacientët me diabet mellit, membrana bazale e lëmshëzit të veshkës është e trashur dhe bëhet e përshkueshme, në mënyrë jonormale, nga proteina të vogla.

[Lexo dhe: Veshkat (Anatomia e veshkave)]

Kanceri

Indet epiteliale formohen në vazhdimësi me indet lidhore, nga të cilët ndahen me anë të membranave bazale. Ndryshime gjenetike të qelizave epiteliale i japin shkas një rritjeje jonormale (neoplazi), që shpie në zhvillimin e tumorëve. Një tumor malinj është në gjendje të përhapet nga vendi i origjinës në inde të tjerë. Ky proces, favorizohet nga disa faktorë të sekretuar nga vet qelizat tumorale; faktorët janë në gjendje të degradojnë membranën bazale dhe të lejojnë qelizat tumorale në pushtimin e indit lidhor që gjendet në afërsi.

[Lexo dhe: Tumorë beninj, tumorë malinj]

Sëmundjet gjenetike

Janë identifikuar mutacione gjenetike në gjene për përbërës të ndryshëm të membranë bazale në patologjitë e veshkës (sëmundja e Alport-it), në keq-funksonimet muskulore (distrofia muskulore e bashkëlindur) dhe në patologjitë lëkurore.

Sëmundjet autoimune

sindromën e Goodpasture-s prodhohen autoantitrupa kundër disa përbërësve të membranës bazale si tek lëmshëzi i veshkës po ashtu edhe tek mushkëria; kjo gjendje përcakton ndryshime të funksionalitetit të veshkës dhe mushkërive.

 

© Rinstinkt 2012, mbi tekstin

—————————————————————————————–

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s