Çfarë është një spore?

Çfarë është një spore?

Fjala spore mund të ketë më shumë se një përdorim në mikrobiologji. Është një term i përgjithshëm (gjenerik) që i referohet çdo qelize të vogël kompakte që prodhohet nga struktura vegjetative apo riprodhuese të mikroorganizmave.

Sporet mund të jenë me origjinë, formë dhe strukturë nga më të ndryshmet. Tipi i sporeve bakterore quhet endospore, sepse prodhohet brenda qelizës. Ka funksion mbijetues, jo riprodhues, sepse nuk ka rritje të numrit të qelizave. Në kontrast me sporet bakterore, sporet e kërpudhave (kërpudhore) prodhojnë tipe të ndryshme sporesh, si për mbijetesë ashtu edhe për riprodhim.

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s