Qeliza dhe mesazherët molekularë

Qeliza dhe mesazheret

Qelizat mund te perdorin metoda te ndryshme transporti me njera-tjetren ne menyre qe te komunikojne. Një tripeptid i vogel qe leshohet nga hipotalamusi, vepron mbi pjesen e perparme te gjendres se hipofizes  (adenohipofiza) keshtu qe kjo e fundit te mund te leshoje (liroje) TSH-ne (hormonin e stimulimit te tiroides). Ky i fundit vepron mbi gjendren Tiroide për te leshuar Tiroksinen. Tiroksina inhibon (frenon) hipotalamusin dhe hipofizen. Keto sekuenca ndodhin vetem nëse molekula e leshuar gjen një menyre (rrugë) për te ndryshuar (për te ngacmuar) sjelljen  e qelizes shenjester. Ka disa mundesi se si mund te ndodh ky ngacmim (lajmerim). Shenjestra perfundiimtare (finale) është berthama dhe sinteza e proteinave (ndryshimi i kesaj te fundit).

Tipat e hormoneve

  • Aminat – p.sh. Tiroksina formon T3-shin, i cili lidhet me receptore berthamore. Aminat, pergjithesisht kanë një gjysme-jetë te shkurter dhe veprim te shpejte.
  • Peptidet – p.sh. Prolaktina e cila lidhet me receptore siperfaqesore te qelizes (membranes qelizore). Kanë gjysme jetë te shkurter dhe veprim te shpejte.
  • Steroidet – p.sh. Kortizoli, aldosteroni dhe hormonet seksuale. Keto lloje hormonesh (mesazheresh molekulare) mund te kalojne lehtesisht permes membranes qelizore dhe te drejtohen drejt berthames ku modifikojne shprehjen e gjeneve dhe sintezen e proteinave.

—–
(c) rinstinkt

Një mendim mbi “Qeliza dhe mesazherët molekularë

  1. Pingback: Hipertrofia kardiake | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s