Virusi Varicella-zoster (VZV)

Virusi Varicella-zoster (VZV) – Virusi i Lisë

Morfologjia

Virus me mbështjellje, me kapsid ikozahedrik, me diametër 150 deri 200 nm.

Identifikimi

Mjafton vëzhgimi i kuadrit klinik.

Habitati

Njerëzit janë rezervuari i vetëm natyror për virusin që shkakton sëmundjen e lisë.

Faktorët e virulencës

Qëndrimi i fshehtë, veçanërisht në nyje.

Infektimi/sëmundja

Infektimi fillestar me VZV rezulton në sëmundjen e lisë (likardhë apo linë e bardhë), e cila karakterizohet nga dëmtime të shumta e të vogla që mbulohen dhe bien vetë. Rishfaqja e VZV-së pas një periudhe të gjatë fshehtësie – zakonisht disa dekada – rezulton në zoster (herpes zoster), shpërthim i lëkurës i kokalizuar dhe mjaft i dhimbshëm, që zgjat disa muaj.

Kontrolli dhe trajtimi

Me anë të vaksinimit që është i rekomanduar në fëmijëri. Gjithsesi një numër i vogël i fëmijëve të vaksinuar e marrin gjithsesi linë; sëmundja (infektimi) kalon në mënyrë të butë. Për personat mbi 60 vjeç  rekomandohet vaksina (Zostavax) për zosterin. Në raste të rrallapër të luftuar drejtëpërsëdrejti virusin mund të përdoret acikloviri, famicikloviri apo doza të larta interferoni.

 

© mbi tekstin, Rinstinkt 2012

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s