Anemia

Anemia

Reduktimi i numrit të rruazave të kuqe të gjakut (eritrociteve) apo reduktimi i sasisë së hemoglobinës quhet anemi.

Ka disa shkaqe të ndryshme të anemisë, mes të cilave mungesa e faktorëve të nevojshëm për formimin e hemoglobinës (si hekuri, vitamina B12 dhe acidi folik), humbja e tepërt apo shkatërrimi i tepërt i eritrociteve apo paaftësia e palcës së kuqe për të prodhuar një numër të mjaftueshëm qelizash.

Në disa tipe anemish mund të ndryshojë edhe forma e eritrociteve (rruazave të kuqe të gjakut). Mungesa e hekurit shpie, si pasojë, në qeliza që janë më të vogla se normalet (mikrocitë) ndërsa mungessa e vitaminës B12 shpie në qeliza që janë më të mëdha krahasuar me qelizat normale (makrocitë).

Eritrocitët në formë sferike dhe të brishtë (sferocitët), mund të lindin nga mutacione të gjeneve që kodifikojnë për proteina të citoskeletit të rruazave të kuqe.

 

© Rinstinkt

——————————————————————————————————-

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s