Mikrobiologji: Mycobacterium leprae dhe Gërbula (lebra)

Mycobacterium leprae

 

Morfologjia mikroskopike

Shkopinj acidorezistentë.

Identifikimi

Është i rrallë duke qenë se izolimi laboratorik i Mycobacterium leprae-s është i vështirë që të kryhet. Sëmundja e Hansen-it (Leproza apo Gërbula) diagnostikohet nëpërmjet kombinimit të ekzaminimit mikroskopik të dëmtimeve, të historisë së pacientit dhe simptomatologjisë,  veçanërisht humbjes së ndjeshmërisë së lëkurës.

Habitati

Rezervuarët kryesorë të Mycobacterium leprae-s janë njeriu dhe armadilot, por transmetimi nga armadilot tek njerëzit nuk është treguar asnjëherë.

Faktorët e virulencës

Mycobacterium leprae nuk është shumë virulent. Që të kryhet infektimi duhet të ketë disa faktorë ndihmës si defekte në rregullimin e qelizave T, shëndet i përgjjithshëm i dobët, ushqyerja jo e duhur dhe mbajtje kontakti të gjatë me individë leprotikë.

Infeksionet kryesore/Sëmundja

Shumica e njerëzve që ekspozohen ndaj Mycobacterium leprae-s nuk zhvillojnë sëmundje. Tek ata që e zhvillojnë, sëmundja shfaqet pas një periudhe inkubacioni prej disa vitesh e ndjekur nga shenjat e para të lebrosjes, dëmtime të vogla me pika që shfaqen në trung ose në ekstremitete. Lebrosja lebromatoze është forma më e rëndë e sëmundjes së shkaktuar nga Mycobacterium leprae. Kjo formë shkakton deformime të indeve të trupit, kryesisht në lëkurë dhe sipërfaqet mukoze.

Kontrolli dhe trajtimi

Kontrolli i Mycobacterium leprae-s bazohet në kapjen e hershme të individëve të infektuar, kemioprofilaksinë e individëve të shëndetshëm që qëndrojnë në kontakt me lebrosët dhe izolimin e pacientëve me lebër (gërbulë). Terapia kryhet me shumë drogëra njëkohësisht duke qenë se shfaqen gjithnjë e më shumë trajta rezistente të bakterit. Terapia është më e efektshme nëse fillohet përpara se bakteri të ketë dëmtuar nervat  apo indet e tjerë.

© Rinstinkt, 2012, mbi tekstin

—————————————————————————————-

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s