Mikrobiologji: Listeria monocytogenes

Listeria monocytogenes

 

Morfologjia mikroskopike

Bacile gram-pozitive, që gjenden të vetmuara ose në vargje të shkurtër.

Identifikimi

Reaksioni i Gramit. Lloji i lëvizjes. Hemoliza dhe reaksioni CAMP. Mbajtja në të ftohtë ndihmon në izolimin e bakterit por konsumon shumë kohë. Për identifikime të shpejta mund të kryhen analiza e ADN-së apo ELISA.

Habitati

Bakter mjaft i përhapur; rezervuari kryesor është dheu dhe uji, ndërsa burime dytësore të infeksionit janë kafshët, bimët dhe ushqimi i ndotur. Shumica e rasteve kanë të bëjnë me produktet ditore dhe mishin.

Faktorët e virulencës

Listeria monocytogenes replikohet në citoplazmën e qelizës pritëse pasi indukton fagocitozën e vet. Bakteri lëviz nga qeliza në qelizë pa kaluar në ambientin ndërqelizor (jashtëqelizor), duke shmangur kështu përgjigjen imunitare humorale. Një faktor mjaft i rëndësishëm në virulencënn e bakterit.

Shumëfishimi i Listeria monocytogenes-it

Infeksionet kryesore/ Sëmundja

Listerioza është zakonisht e patëkeq ose subklinike tek të rrriturit imunokompetentë, por mund të prek trurin dhe meningjet tek pacientët me sistem imunitar të komprometuar. Gratë shtatzëna janë mjaft të ndjeshme ndaj infeksionit sepse mund ta kalojnë bakterin tek fetusi nëpërmjet placentës ose gjatë lindjes… duke rezultuar në vdekjen e fetusit apo dëmtime të rënda të sistemit nervor.

Kontrolli dhe tajtimi

Kontrolli i Listeria monocytogenes-it bazohet në pastorizimin dhe gatimin e duhur të ushqimeve që mund të jenë ndotur nga fekalet e kafshëve. Drogërat më të përdorura janë ampicilina, eritromicina dhe trimetoprim/sulfametoksazoli.

 

© Rinstinkt, 2012, mbi tekstin

 

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s