Mesazherët kimik

Mesazherët kimik

Për të komunikuar trupi juaj përdor, përveç nervave, pra sistemit nervor, edhe mesazherë kimik të quajtur hormone.

Hormonet udhëtojnë nëpër trup nëpërmjet gjakut. Ata prodhohen nga organe të specalizuara, të quajtura gjëndra (tahitëse), dhe nga organe si pankreasi dhe vezoret. Të gjitha organet hormon-prodhuese përbëjnë sistemin endokrin.

Fakte endokrine (brendatahitëse)

  • Gjendra pineale (në formë pishe apo koni) ndihmon në rregullimin e gjumit.
  • Hipofiza kontrollon rritjen dhe nivelin e ujit në trup.
  • Gjëndra tiroide rregullon proceset kimike të trupit.
  • Gjëndrat mbiveshkore bëjnë që trupi të reagojë në rast emergjencash duke përshpejtuar të rrahurat e zemrës dhe frymëmarrjen.
  • Pankreasi ndihmon në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Gjendrat riprodhuese

Hormonet e prodhuara nga vezoret e një vajze shkaktojnë zhvillimin e saj trupor gjatë pubertetit (nga 10 deri 11 vjeç).

Hormonet e prodhuara nga testikujt shkaktojnë zhvillimin trupor gjatë pubertetit të meshkujve (nga 12 deri 13 vjeç).

 

——————————————————————————————-

Një mendim mbi “Mesazherët kimik

  1. Pingback: Akromegalia | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s