Imazheri: PET – Positron emission tomography

Tomografime emision pozitronesh (PET – positron emission tomography)

PET

PET

Procedura: një substance qe emeton pozitrone (therrmija me ngarkesë pozitive) injektohet ne trup, ku thithet nga indet. Perplasja e pozitroneve me elektronet e ngarkuar negativisht ne indet e trupit prodhon rreze gamma (te ngjashme me rrezet x) qe kapen (detektohen) nga kamerat gamma te pozicionuara perreth subjektit. Një kompjuter merr senjale n

ga kamerat gamma dhe nderton një imazh “skan PET”, qe shfaqet ne një video monitor me ngjyra. Skanimi PET tregon se ku, ne trup, po përdoret substanca e injektuar.

Përdoret për te studiuar fiziologjine e strukturave te trupit, si metabolizmin e trurit apo zemrës.

Ne imazhin skan PET te treguar ketu: ngjyra e zeze dhe blu tregojne aktivitet minimal; e kuqja, portokallia, e verdha dhe e bardha tregojne zonat me  aktivitet me te lartë.

 

(c) R.instinkt blog

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s