Si të parandalojmë gripin…

Mënyra më e mirë për të parandaluar gripin që po vjen…

  • Higjenë e mirë e duarve; larje me ujë të rrjedhshëm dhe sapun, duke fërkuar!
  • Rritja e konsumit të fruta perimeve në dietë.
  • Ekpozimi ndaj diellit.
  • Hidratimi, duhen pirë lëngje, ujë etj.
  • Ajrosja e ambienteve në të cilat jetohet, shtëpia, ambientet e punës etj.

Një stil jetese i shëndetshëm e parandalon gripin. Nuk ekziston asnjë ilaç që ta kurojë.

Kur të tështini, mo stështini duke mbuluar gojën me duar! Është më mirë të tështihet në brendësi të krahut, pjesa e brendshme e bërrylit. Janë zakone që kur mësohen nuk kushtojnë asgjë, po ashtu nuk pasurojnë asnjë firmë farmaceutike 😉 , veçse rrisin shëndetin.

Advertisements

2 mendime mbi “Si të parandalojmë gripin…

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s