Teoria e modelit (3)

Në çfarë konsistojnë “karakteristikat antropologjike” (pra, variantet antropologjike)?

ANATOMIKE

  • morfologjike (metopizmi)
  • metrike (shtatlartësia)

ANATOMIKE, të niveleve të ndryshme:

  • Somatike
  • Të organeve apo të aparateve (stomaku në formë “J”-je në të dy sekset)
  • Të indeve, deri në nivel molekular (grupet kryesore të gjakut, antigjenet sipërfaqësor të histokompatibilitetit, histopërputhshmërisë).

FIZIOLOGJIKE (ose FUNKSIONALE)

  • Vlerat hematike
  • Vlerat funksionale të organizmit (metabolizmi bazal)
  • Vlerat funksionale të organeve dhe aparateve (presioni arterioz, vlerat e funksionalitetit ventilator).

E njëjta karakteristikë mund të ketë vlerën e një varianti (dhe t’i interesojë vetëm Antropologjisë), ose të ketë vlerë patologjike, në varësi të momentit fiziologjik, të seksit apo moshës së subjektit bartës.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s