Reflekset

Reflekset

Një refleks është një aksion i trupit që ndodh vetvetiu (automatikisht). Sinjalet kalojnë përmes neuroneve dhe palcës kurrizore duke u treguar pjesëve të ndryshme që të lëvizin, pa e përfshirë trurin. Disa reflekse janë aksione që ndodhin në çdo kohë, sikundër rrahja (të rrahurat) e zemrës (tkurja e muskulit të zemrës). Të tjera reflekse janë aksione urgjence për të mbrojtur trupin nga dëmtimet.

Si punojnë reflekset? (një shembull)

Një receptor i dhimbjes në dorën tuaj ndjen një objekt të mprehtë. Sinjali kalon përmes neuronit ndjior (ndijimor) dhe shkon në palcën kurrizore. Një neuron lidhës (apo bashkues) i palcës kurrizore (apo në palcën kurrizore) e kalon sinjalin tek një neuron motor. Motoneuroni (neuroni motor) e transporton sinjalin deri në muskul, në rastin tonë në një muskul në gjymtyrën e sipërme, duke bërë që ai të tkurret, si pasojë krahu juaj do të tërhiqet pas. Mëpastaj një sinjal shkon në tru dhe ju ndjeni dhimbjen pasi refleksi ka ndodhur.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s