Duhanpirja dhe shëndeti i njeriut

Efektet e pirjes së duhanit mbi trupin e njeriut

Të pirit e duhanit (duhanpirja) ka efekte mbi çdo organ të trupit tonë. Duhani shkakton shumë sëmundje dhe, në përgjithësi, zvogëlon shëndetin e atyre që e pinë.

Të pirit e duhanit dhe vdekja

Nga pirja e duhanit llogaritet të ketë rreth 443,000 vdekje në vit, ose afërsisht një nga çdo pesë vdekje që ndodhin çdo vit në SHBA i detyrohen duhanpirjes.

Çdo vit, shumica e vdekjeve shkaktohen nga pirja e duhanit, sesa nga virusi i imunodefiçencës së fituar (HIV), përdorimi i jashtëligjshëm i drogërave, alkoli, aksidentet rrugore dhe vrasjet të tëra të marra së bashku.

Të pirit e duhanit shkakton rreth 90% të të gjitha vdekjeve nga kanceri i mushkërive tek meshkujt dhe 80% të vdekjeve nga kanceri i mushkërive tek femrat.

Të pirit e duhanit dhe rritja e rreziqeve mbi Shëndetin.

Krahasuar me jo-duhanpirjen,  duhanpirja vlerësohet se rit riskun e:

 • Sëmundjeve koronare të zemrës, nga 2 deri në 4 herë.
 • Infarktit, nga 2 deri në 4 herë.
 • Zhvillimit të kancerit të mushkërive, me 23 herë.
 • Vdekjes nga sëmundjet kronike bllokuese të mushkërive (si bronkiti dhe emfizema), nga 12 deri 13 herë.

Të pirit e duhanit dhe sëmundjet kardio-vaskulare.

 • Të pirit e duhanit shkakton sëmundjet koronare të zemrës, shkakun parësor të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 • Pirja e cigareve (duhanpirja) shkakton zvogëlimin e qarkullimit të gjakut duke ngushtuar enët e gjakut (arteriet) dhe i vendos duhanpirësit në risk për të zhvilluar sëmundje vaskulare periferike (si bllokimi i arterieve në krahë apo këmbë duke rezultuar në dhimbje të indit të prekur apo gangrenë).
 • Të pirit e duhanit shkakton aneurizmën (që është një zgjerim për shkak të dobësimit të murit së arteries) e aortës abdominale.

Të pirit e duhanit dhe sëmundjet Respiratore (të sistemit të frymëmarrjes).

 • Duhanpirja shkakton kancerin e mushkërive.
 • Duhanpirja shkakton sëmundje të mushkërive si, emfizema, bronkiti etj. duke dëmtuar rrugët e ajrit dhe hojëzat (trastat e ajrit) e mushkërive.

Duhanpirja dhe Kanceri

Duhanpirja shkakton kanceret e mëposhtëme:

Kancerin e fshikëzës, Kancerin e qafës së mitrës, Kancerin e ezofagut, Kancerin e veshkave, Kancerin e laringut (kordave zanore), Kancerin e mushkërive, Kancerin e zgavrës së gojës, Kancerin e pankreasit, Kancerin e faringut (gurmazit), Kancerin e stomakut

Duhanpirja dhe efekte të tjera mbi Shëndetin

Duhanpirja ka disa efekte të kqija apo të pa volitshme mbi riprodhimin dhe rreziqe të rritura për: jo-pjellorinë, peshën e vogël në lindje dhe SIDS (sudden infant death syndrome).

Gratë në postmenopauzë të cilat pijnë duhan kanë një dendësi kockore më të ulët se gratë të cilat nuk kanë pirë duhan (asnjëherë).

Gratë të cilat pijnë duhan kanë një risk më të lartë për të pësuar një frakturë (thyerje) të kockave të legenit nga ato gra që nuk kanë pirë kurrë duhan.

Bibliografia:

 1. 2004 Surgeon General’s Report—The Health Consequences of Smoking
 2. Smoking-Attributable Mortality, Years of Potential Life Lost, and Productivity Losses — United States, 2000–2004
 3. Cigarette Smoking, Cardiovascular Disease, and Stroke – A Statement for Healthcare Professionals From the American Heart Association
 4. 2001 Surgeon General’s Report—Women and Smoking

Rinstinkt 2012

—————————————————————————————

2 mendime mbi “Duhanpirja dhe shëndeti i njeriut

 1. Pingback: Kanceri i gjoksit | instinkt

 2. Pingback: HPV – llojet e kancereve të shkaktuar nga Human Papilloma Virus | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s