Shija dhe nuhatja

Shija dhe nuhatja

Ndjenjat tuaja të shijes dhe të nuhatjes punojnë së bashku për t’ju treguar se çfarë është e mirë për t’u ngrënë dhe çfarë mund të jetë e rrezikshme. Theksi duhet vënë tek “mund” sepse mund të ketë edhe alarme të rremë.
Ndjenja e të shijuarit është mjaft e fortë; e nga ana tjetër e ndërlidhur me atë të nuhatjes… Të gjithë kanë dë gjuar të thuhet se një ushqim i caktuar ka një aromë të mirë, për shembull. Aroma e ushqimit në fjalë perceptohet nga qelizat qerpikore të nuhatjes duke kaluar nëpër rinofaring… Një eksperiencë unike, shijimi dhe muhatja e njëkohshme.
Truri kombinon sinjale nga receptorët e shijes, të nuhatjes dhe sinjale nga sytë për të kuptuar se çfarë po shijoni.

Kuriozitet: Qeniet njerëzore mund të pikasin (përcaktojnë) vetëm katër shije (apo kombinime të këtyre), por mund të nuhasin 10,000 erëra të ndryshme.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s