Frymëmarrja

Frymëmarrja

Trupi i njeriut nuk mund të rezervojë oksigjen për më shumë se disa sekonda. Kështu, njeriu duhet të marr frymë vazhdimisht. Ju frymëthithni dhe frymënxirrni ajër rreth 20,000 herë në ditë, dhe është interesante se e vini re këtë fenomen vetëm kur frëmëshkëmbimi ngacmohet, apo nëse duhet të merrni më shumë ajër (oksigjen) për nevojat e trupit.

Kuriozitet: kur tështini, ju e lëshoni rrymën e ajrit nëpërmjet hundës me një shpejtësi prej 160 km/h. Një shpejtësi e tille nxjerr jashtë çdo papastërti që mund të gjendet apo ngacmojë rrugët e ajrit, si pluhuri, mukusi etj.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s