Fobosi dhe Deimosi, satelitët e Marsit

Fobos – sateliti i parë i Marsit, i zbuluar në vitin 1877 nga astronomi Asaf Holl. Fobosi vërtitet rreth Marsit me një periodë të barabartë me 7 orë 39 min 13,9 sek, pra tri herë më shpejt nga ç’vërtitet Marsi rreth boshtit të vet. Për këtë arsye, Fobosi duket sikur kryen një lëvizje të mbrapshtë në qiellin e Marsit. Fobosi është një trup shumë i vogël, me diametër rreth 15 km, prandaj vrojtohet me shumë vështirësi.

Deimos – satelit i Marsit, i zbuluar fill pas Fobosit (i pari satelit i Marsit qe është zbuluar) nga Asaf Holli më 17 gusht 1877. Ky satelit ndodhet 23 milion km larg qëndres së Marsit dhe ka një periodë rrotullimi prej 30 orësh 17 minuash 54,9 sekondash. Mendohet të ketë një diametër prej 8 km. Nga një pikë çfarëdo e Marsit, Deimosi shihet 2,5 herë radhazi gjatë një periode, dhe gjatë këtij intervali përsërit dy herë të gjitha fazat e veta.


Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s