Sëmundjet zvetënuese të kyçeve

Sëmundjet degjenerative (zvetënuese) të kyçeve

“Sëmundjet degjenerative të kyçeve” është një togfjalësh që përdoret për t’iu referuar një sërë sëmundjesh si osteoartriti, artriti degjenerativ, osteoatroza apo artriti hipertrofik; këto sëmundje karakterizohen nga humbja përparimtare (progresive) e kërcit artikular (lidhës; që gjendet në skajet e kockave) dhe nga dështimi i riparimit të tij.

Osteoartriti mund të prek çdo nyje sinoviale por më shpesh përfshin këmbët, gjurin, çapokun, shtyllën kurrizore dhe duart. Ndërsa kërci artikular (nyjëtues) humbet, hapësira e kyçit (hapësira ndërmjet dy kockave që artikulohen me njëra-tjetrën) ngushtohet dhe sipërfaqet e ekspozuara të kockave fërkohen me njëra-tjetrën, duke shkaktuar një dhimbje domethënëse.

E drejta e autorit mbi pamjen është e Carlos A. G. Machado, MD
Përkthimi i termave, (c) rinstinkt; nga anglishtja.

Një mendim mbi “Sëmundjet zvetënuese të kyçeve

  1. Pingback: Hemorragjia | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s