Kërkimi shkencor (4): Si botohet një kërkim shkencor

Kërkimi shkencor (4): Si botohet një kërkim shkencor

[Kërkimi shkencor (3): Si publikohet një kërkim shkencor]

Kështu, jam në rrugë të mbarë, dhe për sa është e mundur kam shmangur gabimet më “trashanike”; gjithsesi  nuk do të mundemi kurrë të reazlizojmë një studim perfekt dhe me mungesë totale gabimesh, apo kushtëzimesh apo bias-i, por mund të përpiqemi t’i kufizojmë. Gabimi mund të jetë i pa vullnetshëm.

Një shkencëtar mund të jetë aq shumë i bindur nga ideja e tij saqë studimi që e eksperimenton, në mënyrë të pavullnetshme është i kushtëzuar nga bindjet e vet shkencëtarit. Quhet  “bias konfirmimi”, të zgjedhësh metodat dhe të seleksionosh rezultatet për të përftuar përgjigjen që kërkon, fenomen që në mjekësi mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe mund të bëhet në “buonafede” ose për qëllime jo aq të qarta.

Nëse një firmë farmaceutike po eksperimenton një ilaç të ri kundër dhimbjes së kokës (me investime të mëdha monetare), falimentimi i studimit do të thoshte humbje e kot kohe, paraje dhe rezursesh që mund të ishin shfrytëzuar më mirë. Ka një mënyrë për të “rregulluar” rezultatet, mjafton “të sistemohet” studimi duke sjellë në të (në studim) vetëm numrat që luajnë në favor të çështjes (kauzës).

Ilaçi, hipotetik, i ri kundër dhimbjes së kokës, në fund të ekspermienteve tregoi se nuk funksiononte tek të gjithë, por firma farmaceutike vuri re se në një grup vullnetarësh që kanë marrë pjesë në eksperiment(e) ilaçi funksiononte me efikasitet; janë personat  e përfshirë midis 30 dhe 40 vjeç.

Nëse studimi mbyllej me përfundimin se ilaçi nuk kishte asnjë efekt domethënës, do të mjaftonte, pra, që të largonim apo përjashtonim nga statistikat e studimit të gjithë subjektet tek të cilat ilaçi nuk ka funksionuar. Në këtë mënyrë nuk është zhvilluar një eksperiment korrekt, por është sistemuar studimi për të fituar atë që dëshirohej.

Me numrat e rinj mund të nxjerr përfundimin se ilaçi im funksionon: e shes dhe fitoj para.

Në rastin më të keq, mund të fshihen (zhduken qëllimisht) efekte anësore të rënda ose mund të mos vihen re duke qënë se numri i subjekteve në të cilët ilaçi u eksperimentua, nuk është asnjëherë aq i madh sa popullsia botërore që e konsumon atë pas tregtimit të tij: në fund të fundit një ilaç që hidhet në treg, është në njëfarë eksperimenti duke qënë se mbahet akoma nën kontroll.

Një element tjetër i rëndësishëm i kërkimit shkencor është se një studim nuk është pothuajse asnjëherë “përfundimtar”, një studim i vetëm tregon shumë pak dhe duhet që të përsëritet herë të tjera, nga shkencëtarë të tjerë dhe në kushte të tjera që të mund të konfirmohen përfundimet e tij.

 

Rinstinkt

Advertisements

6 mendime mbi “Kërkimi shkencor (4): Si botohet një kërkim shkencor

  1. Pingback: Kërkimi shkencor (3): Si publikohet një kërkim shkencor | rinstinkt

  2. Wonderfulll blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  3. po e kerkoja kete lloj infoje prej disa oresh ne internet por nuk po dile gje, dersa zbulova kete faqen. goxha e ndihmshme.. suksese
    Doris.

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s