Cilat janë hapat e ardhshem ne kerkimin gjenomik(!)?

Cilat janë hapat e ardhshem ne kerkimin gjenomik(!)?

Zbulimi i sekuences (njepasnjeshmerise) se gjenomit njerezor ishte vetëm hapi i pare ne te kuptuarit se si udhëzimet e koduara ne ADN cojne ne një qënie njerezore funksionale. Hapi i radhës ne kerkimin gjenomik do te jetë, derivimi i njohurive te rëndësishme nga sekuenca e ADN-së.

Okiektivat e kerkimeve gjenomike ne vazhdim perfshijne:

  • Percaktimi i funksionit te gjeneve dhe elementeve qe rregullojne gjenet ne te tërë gjenomin.
  • Te gjej variacione ne sekuencen e ADN-së midis njerezve dhe te percaktoje domethenien e tyre. Variacioni gjenetik me i shpeshte, i zakonshem, njihet si polimorfizem singell i një nukleotidi (single nucleotide polymorphism) – SNP. Këto diferenca te vogla mund te ndihmojne ne parashikimin e riskut qe një person ka për sëmundje te vecanta dhe te për pergjigjen ndaj medikamenteve te caktuara.
  • Zbulimi i strukturës 3-permasore te proteinave dhe identitfikimi i funksionit te tyre.
  • Eksplorimi se si ADN-ja dhe proteinat nderveprojne me njera-tjetren dhe me ambientin për te krijuar sisteme jetë komplekse.
  • Zhvillimi dhe aplikimi i strategjive te bazuara tek gjenomi për zbulimin e hershem, dignozen, dhe trajtimin e semundjeve.
  • Sekuencimi i gjenomeve te organizmave te tjerë, si miu, lopa dhe shimpanzeja, me qellim qe te krahasohen gjenet midis specieve.
  • Zhvillimi i teknologjive te reja për studimin e gjeneve dhe ADN-së ne një shkallë me te madhe dhe rezervimi i te dhenave gjenomike me me eficience.
  • Vazhdimi i eksplorimit te ceshtjeve etike, ligjore dhe sociale te ngritura nga kërkimi gjenomik.
Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s