Cilat ishin qellimet e “Human Genome Project” (Projekti Gjenomi Njerëzor )?

Cilat ishin qellimet e “Human Genome Project” (Projekti Gjenomi Njerëzor )?

Qellimet kryesore te “Human Genome Project” ishin qe te jepnin një sekuence te plotë dhe te imte të të 3 bilion cifteve te bazave te ADN-së qe përbëjnë gjenomin njerezor, dhe qe te gjenin te gjitha gjenet e parashikuara (qe do te sihin rreth 20000 deri 25000). Projekti synoi, gjithashtu, qe te sekuenconte gjenomet e një sere organizmash te tjerë qe janë te rëndësishëm ne kerkimin mjekesor, si për shembull miu dhe miza e frutes.

Përveç sekuencimit te ADN-së, “Human Genome Project” kerkoi te zhvillonte mjete te reja për te perftuar dhe analizuar te dhenat, dhe për ta bërë këtë informacion gjeresishte te arritshem nga kushdo. Gjithashtu, duke qene se avancimet ne gjenetike kanë pasoja për individët dhe shoqerine, “Human Genome Project” i shtoi këtij eksplorimi edhe pasojat e kerkimit gjenomik, nepermjat implikimeve etike, ligjore, dhe sociale (Ethical, Legal, and Social Implications – ELSI).

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s