Vitamina D

Vitamina D formohet nga kolesteroli dhe ndan (ka) veti te ngjashme me steroidët.

vitamin D, calciferol
pamje: http://www.cyberlipid.org/vitd/vitd0001.htm
  • 7 dehidrokolesterol + dritë ulravjollce (UV) -> -> Kolekalciferol (D3)
  • Kolekalciferoli (D3) -> Kalcitriol (1,25(OH2) Kolekalciferol)
  • 1-hidroksilim ne veshka, 25-hidroksilim ne mëlçi
  • Lidhet me një receptor për te formuar një kompleks, i cili vepron si faktor transkriptimi ne rregullimin e shprehjes se gjeneve.
—–
(c) rinstinkt
Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s